Grammy Nominations Announced
The list of Grammy nominees has been released and the award show will be held at the Staples Center in Los Angeles on February 12. Since May 4, 1959, the Recording Academy has honored some of the greats of the music industry and continue to do so. Although the awards show highlights only some of the below categories, weâve included all of them.
This yearâs nominations are:
Album of the year:
â25â â Adele
âLemonadeâ â BeyoncĂ©
âPurposeâ â Justin Bieber
âViewsâ â Drake
âA Sailor’s Guide to Earthâ â Sturgill Simpson
Record of the year:
“Hello” â Adele
“Formation” â BeyoncĂ©
“7 Years” â Lukas Graham
“Work” â Rihanna featuring Drake
“Stressed Out” â Twenty One Pilots
Song of the year:
“Formation” â Khalif Brown, Asheton Hogan, BeyoncĂ© Knowles & Michael L. Williams II, songwriters (BeyoncĂ©)
“Hello” â Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters (Adele)
“I Took a Pill In Ibiza” â Mike Posner, songwriter (Mike Posner)
“Love Yourself” â Justin Bieber, Benjamin Levin &Â Ed Sheeran, songwriters (Justin Bieber)
“7 Years” â Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Morten Pilegaard & Morten Ristorp, songwriters (Lukas Graham)
Best new artist:
Kelsea Ballerini
The Chainsmokers
Chance the Rapper
Maren Morris
Anderson .Paak
Best pop vocal album:
â25â â Adele
âPurposeâ â Justin Bieber
âDangerous Womanâ â Ariana Grande
âConfidentâ â Demi Lovato
âThis Is Actingâ â Sia
Best dance/electronic album:
âSkinâ â Flume
âElectronica 1: The Time Machineâ â Jean-Michel Jarre
âEpochâ â Tycho
âBarbara Barbara, We Face a Shining Futureâ â Underworld
âLouie Vega StarringâŠXXVIIIâ â Louie Vega
Best rock album:
âCaliforniaâ â Blink-182
âTell Me I’m Prettyâ â Cage the Elephant
âMagma” â Gojira
“Death of a Bachelorâ â Panic! at the Disco
âWeezerâ â Weezer
Best alternative music album:
â22, a Millionâ â Bon Iver
âBlackstarâ â David Bowie
âThe Hope Six Demolition Projectâ â PJ Harvey
âPost Pop Depressionâ â Iggy Pop
âA Moon Shaped Poolâ â Radiohead
Best urban contemporary album:
âLemonadeâ â BeyoncĂ©
âOlogyâ â Gallant
âWe Are Kingâ â King
âMalibuâ â Anderson .Paak
âAntiâ â Rihanna
Best rap performance:
“No Problem” â Chance the Rapper featuring Lil Wayne &Â 2 Chainz
“Panda” â Desiigner
“Pop Style” â Drake Featuring the Throne
“All the Way Up” â Fat Joe & Remy Ma featuring French Montana & Infared
“That Part” â Schoolboy Q featuring Kanye West
Best country solo performance:
“Love Can Go to Hell” â Brandy Clark
“Vice” â Miranda Lambert
“My Church” â Maren Morris
“Church Bells” â Carrie Underwood
“Blue Ain’t Your Color” â Keith Urban
Best jazz vocal album:
âSound of Redâ â RenĂ© Marie
âUpward Spiralâ â Branford Marsalis Quartet With Special Guest Kurt Elling
âTake Me to the Alleyâ â Gregory Porter
âHarlem On My Mindâ â Catherine Russell
âThe Sting Variationsâ â The Tierney Sutton Band
Best gospel album:
âListenâ âTim Bowman Jr.
âFill This Houseâ â Shirley Caesar
âA Worshipper’s Heart [Live]â â Todd Dulaney
âLosing My Religionâ â Kirk Franklin
âDemonstrate [Live]â â William Murphy
Best contemporary Christian music album:
âPoets & Saintsâ â All Sons & Daughters
âAmerican Prodigalâ â Crowder
âBe Oneâ â Natalie Grant
âYouth Revival [Live]â â Hillsong Young & Free
âLove Remainsâ â Hillary Scott & the Scott Family
Best Latin pop album:
“Un Besito Masâ â Jesse & Joy
âIlusiĂłnâ â Gaby Moreno
âSimilaresâ â Laura Pausini
âSeguir Latiendoâ â Sanalejo
âBuena Vidaâ â Diego Torres
Best American roots performance:
“Ain’t No Man” â The Avett Brothers
“Mother’s Children Have a Hard Time” â Blind Boys of Alabama
“Factory Girl” â Rhiannon Giddens
“House of Mercy” â Sarah Jarosz
“Wreck You” â Lori McKenna
Best spoken word album (includes poetry, audio books & storytelling):
âThe Girl With the Lower Back Tattooâ â Amy Schumer
âIn Such Good Company: Eleven Years Of Laughter, Mayhem, And Fun In the Sandboxâ â Carol Burnett
âM Trainâ â Patti Smith
âUnder the Big Black Sun: A Personal History Of L.A. Punk (John Doe With Tom DeSavia)â â (Various Artists)
âUnfaithful Music & Disappearing Inkâ â Elvis Costello
Best song written for visual media:
“Can’t Stop the Feeling!” â Max Martin, Shellback & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake, Anna Kendrick, Gwen Stefani, James Corden, Zooey Deschanel, Walt Dohrn, Ron Funches, Caroline Hjelt, Aino Jawo, Christopher Mintz-Plasse & Kunal Nayyar). Track from: âTrollsâ
“Heathens” â Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots). Track from: âSuicide Squadâ
“Just Like Fire” â Oscar Holter, Max Martin, P!nk & Shellback, songwriters (P!nk). Track from: âAlice Through the Looking Glassâ
“Purple Lamborghini” â Shamann Cooke, Sonny Moore & William Roberts, songwriters (Skrillex & Rick Ross). Track from: âSuicide Squadâ
“Try Everything” â Mikkel S. Eriksen, Sia Furler & Tor Erik Hermansen, songwriters (Shakira). Track from: âZootopiaâ
“The Veil” â Peter Gabriel, songwriter (Peter Gabriel). Track from: âSnowdenâ
Best music video:
“Formation” â BeyoncĂ©
“River” â Leon Bridges
“Up & Up” â Coldplay
“Gosh” â Jamie XX
“Upside Down & Inside Out” â OK Go
Producer of the year, non-classical:
Benny Blanco
Greg Kurstin
Max Martin
Nineteen85
Ricky Reed
Best pop duo/group performance
âCloserâ â The Chainsmokers featuring Halsey
â7 Yearsâ â Lukas Graham
âWorkâ â Rihanna featuring Drake
âCheap Thrillsâ â Sia Featuring Sean Paul
âStressed Outâ â Twenty One Pilots
âCulcha Vulchaâ â Snarky Puppy
Best rock performance
âJoe (Live From Austin City Limits)â â Alabama Shakes
âDon’t Hurt Yourselfâ â BeyoncĂ© featuring Jack White
âBlackstarâ â David Bowie
âThe Sound of Silence (Live On Conan)â â Disturbed
âHeathensâ â Twenty One Pilots
Best metal performance
âShock Meâ â Baroness
âSilveraâ â Gojira
âRotting In Vainâ â Korn
âDystopiaâ â Megadeth
âThe Price Is Wrongâ â Periphery
Best rock song
âBlackstarâ â David Bowie, songwriter (David Bowie)
âBurn the Witchâ â Radiohead, songwriters (Radiohead)
âHardwiredâ â James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
âHeathensâ â Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
âMy Name Is Humanâ â Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)
Best rock album
âCaliforniaâ â Blink-182
âTell Me I’m Prettyâ â Cage the Elephant
âMagmaâ â Gojira
âDeath of a Bachelorâ â Panic! at the Disco
âWeezerâ â Weezer
Best alternative music album
â22, a Millionâ â Bon Iver
âBlackstarâ â David Bowie
âThe Hope Six Demolition Projectâ â PJ Harvey
âPost Pop Depressionâ â Iggy Pop
âA Moon Shaped Poolâ â Radiohead
Best R&B performance
âTurnin’ Me Upâ â BJ the Chicago Kid
âPermissionâ â Ro James
âI Doâ â Musiq Soulchild
âNeeded Meâ â Rihanna
âCranes In the Skyâ â Solange
Best traditional R&B performance
âThe Three Of Meâ â William Bell
âWoman’s Worldâ â BJ the Chicago Kid
âSleeping With the One I Loveâ â Fantasia
âAngelâ â Lalah Hathaway
âCan’t Waitâ â Jill Scott
Best R&B song
âCome See Meâ â J. Brathwaite, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (PartyNextDoor featuring Drake)
âExchangeâ â Michael Hernandez & Bryson Tiller, songwriters (Bryson Tiller)
âKiss It Betterâ â Jeff Bhasker, Robyn Fenty, John-Nathan Glass & Natalia Noemi, songwriters (Rihanna)
âLake by the Oceanâ â Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)
âLuvâ â Magnus August HĂžiberg, Benjamin Levin & Daystar Peterson, songwriters (Tory Lanez)
Best urban contemporary album
âLemonadeâ â BeyoncĂ©
âOlogyâ â Gallant
âWe Are Kingâ â King
âMalibuâ â Anderson .Paak
âAntiâ â Rihanna
Best R&B album
âIn My Mindâ â BJ the Chicago Kid
âLalah Hathaway Liveâ â Lalah Hathaway
âVelvet Portraitsâ â Terrace Martin
âHealing Season” â Mint Condition
âSmoove Jonesâ â Mya
Best rap performance
âNo Problemâ â Chance the Rapper featuring Lil Wayne & 2 Chainz
âPandaâ â Desiigner
âPop Styleâ â Drake featuring the Throne
âAll the Way Upâ â Fat Joe & Remy Ma featuring French Montana & Infared
âThat Partâ â Schoolboy Q featuring Kanye West
Best rap/sung performance
âFreedomâ â BeyoncĂ© featuring Kendrick Lamar
âHotline Blingâ â Drake
âBroccoliâ â D.R.A.M. featuring Lil Yachty
âUltralight Beamâ â Kanye West featuring Chance the Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & the-Dream
âFamousâ â Kanye West featuring Rihanna
Best rap song
âAll the Way Upâ â Joseph Cartagena, Edward Davadi, Shandel Green, Karim Kharbouch, Andre Christopher Lyon, Reminisce Mackie & Marcello Valenzano, songwriters (Fat Joe & Remy Ma featuring French Montana & Infared)
âFamousâ â Chancelor Bennett, Ross Birchard, Ernest Brown, Andrew Dawson, Kasseem Dean, Mike Dean, Noah Goldstein, Kejuan Muchita, Patrick Reynolds, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West featuring Rihanna)
âHotline Blingâ â Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters (Drake)
âNo Problemâ â Chancelor Bennett, Dwayne Carter & Tauheed Epps, songwriters (Chance the Rapper featuring Lil Wayne & 2 Chainz)
âUltralight Beamâ â Chancelor Bennett, Kasseem Dean, Mike Dean, Kirk Franklin, Noah Goldstein, Samuel Griesemer, Terius Nash, Jerome Potter, Kelly Price, Nico “Donnie Trumpet” Segal, Derek Watkins, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West featuring Chance the Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & the-Dream)
Best rap album
âColoring Bookâ â Chance the Rapper
âAnd the Anonymous Nobodyâ â De La Soul
âMajor Keyâ â DJ Khaled
âViewsâ â Drake
âBlank Face LPâ â Schoolboy Q
âThe Life of Pabloâ â Kanye West
Best country solo performance
âLove Can Go to Hellâ â Brandy Clark
âViceâ â Miranda Lambert
âMy Churchâ â Maren Morris
âChurch Bellsâ â Carrie Underwood
âBlue Ain’t Your Colorâ â Keith Urban
Best country duo/group performance
âDifferent For Girlsâ â Dierks Bentley featuring Elle King
â21 Summerâ â Brothers Osborne
âSetting the World On Fireâ â Kenny Chesney & P!nk
âJoleneâ â Pentatonix featuring Dolly Parton
âThink of Youâ â Chris Young With Cassadee Pope
Best country song
âBlue Ain’t Your Colorâ â Clint Lagerberg, Hillary Lindsey & Steven Lee Olsen, songwriters (Keith Urban)
âDie a Happy Manâ â Sean Douglas, Thomas Rhett & Joe Spargur, songwriters (Thomas Rhett)
âHumble and Kindâ â Lori McKenna, songwriter (Tim McGraw)
âMy Churchâ â busbee & Maren Morris, songwriters (Maren Morris)
âViceâ â Miranda Lambert, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Miranda Lambert)
Best country album
âBig Day In a Small Townâ â Brandy Clark
âFull Circleâ â Loretta Lynn
âHeroâ â Maren Morris
âA Sailor’s Guide to Earthâ â Sturgill Simpson
âRipcordâ â Keith Urban
Best New Age album
âOrogenâ â John Burke
âDark Sky Islandâ â Enya
âInner Passionâ â Peter Kater & Tina Guo
âRosettaâ â Vangelis
âWhite Sun IIâ – White Sun
Best improvised jazz solo
âCountdownâ â Joey Alexander, soloist
âIn Movementâ â Ravi Coltrane, soloist
âWe Seeâ â Fred Hersch, soloist
âI Concentrate On Youâ â Brad Mehldau, soloist
âIâm So Lonesome I Could Cryâ â John Scofield, soloist
Best jazz vocal album
âSound of Redâ â RenĂ© Marie
âUpward Spiralâ â Branford Marsalis Quartet With Special Guest Kurt Elling
âTake Me to the Alleyâ â Gregory Porter
âHarlem On My Mindâ â Catherine Russell
âThe Sting Variationsâ â The Tierney Sutton Band
Best jazz instrumental album
âBook of Intuitionâ â Kenny Barron Trio
âDr. Umâ â Peter Erskine
âSunday Night at the Vanguardâ â The Fred Hersch Trio
âNearnessâ â Joshua Redman & Brad Mehldau
âCountry For Old Menâ â John Scofield
Best large jazz ensemble album
âReal Enemiesâ â Darcy James Argue’s Secret Society
âPresents Monk’estra, Vol. 1â â John Beasley
âKaleidoscope Eyes: Music of the Beatlesâ â John Daversa
âAll L.A. Bandâ â Bob Mintzer
âPresidential Suite: Eight Variations On Freedomâ â Ted Nash Big Band
Best Latin jazz album
âEntre Colegasâ â Andy GonzĂĄlez
âMadera Latino: A Latin Jazz Perspective on the Music of Woody Shawâ â Brian Lynch & Various Artists
âCanto AmĂ©ricaâ â Michael Spiro/Wayne Wallace La Orquesta Sinfonietta
â30â â Trio Da Paz
âTribute to Irakere: Live In Marciacâ â Chucho ValdĂ©s
Best gospel performance/song
âIt’s Alright, It’s OKâ â Shirley Caesar featuring Anthony Hamilton
âYou’re Bigger [Live]â â Jekalyn Carr
âMade A Way [Live]â â Travis Greene
“God Providesâ â Tamela Mann
âBetterâ â Hezekiah Walker
Best contemporary Christian music performance/song
âTrust In Youâ â Lauren Daigle
âPricelessâ â For King & Country
âKing of the Worldâ â Natalie Grant
âThy Willâ â Hillary Scott & the Scott Family
âChain Breaker” â Zach Williams
Best gospel album
âListenâ â Tim Bowman Jr.
âFill This Houseâ â Shirley Caesar
âA Worshipper’s Heart [Live]â â Todd Dulaney
âLosing My Religionâ â Kirk Franklin
âDemonstrate [Live]â â William Murphy
Best contemporary Christian music album
âPoets & Saintsâ â All Sons & Daughters
âAmerican Prodigalâ â Crowder
âBe Oneâ â Natalie Grant
âYouth Revival [Live]â â Hillsong Young & Free
âLove Remainsâ â Hillary Scott & the Scott Family
Best roots gospel album
âBetter Togetherâ â Gaither Vocal Band
âNature’s Symphony In 432â â The Isaacs
âHymnsâ â Joey+Rory
âHymns and Songs of Inspirationâ â Gordon Mote
âGod Don’t Never Change: The Songs of Blind Willie Johnsonâ â (Various Artists)
Best Latin pop album
âUn Besito Masâ â Jesse & Joy
âIlusiĂłnâ â Gaby Moreno
âSimilaresâ â Laura Pausini
âSeguir Latiendoâ â Sanalejo
âBuena Vidaâ â Diego Torres
Best Latin rock, urban or alternative album
âilevitableâ â ile
âL.H.O.N. (La Humanidad O Nosotros)â â Illya Kuryaki & the Valderamas
âBuenaventuraâ â La Santa Cecilia
âLos Rakasâ â Los Rakas
âAmor Supremoâ â Carla Morrison
Best regional Mexican music album (including Tejano)
âRaĂcesâ â Banda El Recodo De Cruz LizĂĄrraga
âHecho A Manoâ â Joss Favela
âUn Azteca En El Azteca, Vol. 1 (En Vivo)â â Vicente FernĂĄndez
âGeneraciĂłn Maquinaria Est. 2006.â â La Maquinaria Norteña
âTributo A Joan Sebastian Y Rigoberto Alfaroâ â Mariachi Divas De Cindy Shea
Best tropical Latin album
âConexiĂłnâ â Fonseca
âLa Fantasia Homenaje A Juan Formellâ â Formell Y Los Van Van
â35 Aniversarioâ â Grupo Niche
âLa Sonora Santanera En Su 60 Aniversarioâ â La Sonora Santanera
âDonde EstĂĄn?â â Jose Lugo & GuasĂĄbara Combo
Best American roots performance
âAin’t No Manâ â The Avett Brothers
âMother’s Children Have a Hard Timeâ â Blind Boys of Alabama
âFactory Girlâ â Rhiannon Giddens
âHouse of Mercyâ â Sarah Jarosz
âWreck Youâ â Lori McKenna
American roots music
âAlabama at Nightâ â Robbie Fulks
âCity Lightsâ â Jack White
âGulfstreamâ â Roddie Romero and the Hub City All-Stars
âKid Sisterâ â The Time Jumpers
âWreck Youâ â Lori McKenna
Best Americana album
âTrue Sadnessâ â The Avett Brothers
âThis Is Where I Liveâ â William Bell
âThe Cedar Creek Sessionsâ â Kris Kristofferson
âThe Bird & the Rifleâ â Lori McKenna
âKid Sisterâ â The Time Jumpers
Best bluegrass album
âOriginal Traditionalâ â Blue Highway
âBurden Bearerâ â Doyle Lawson & Quicksilver
âThe Hazel and Alice Sessionsâ â Laurie Lewis & the Right Hands
âNorth By Southâ â Claire Lynch
âComing Homeâ â O’Connor Band With Mark O’Connor
Best traditional blues album
âCan’t Shake This Feelingâ â Lurrie Bell
âLive at the Greek Theatreâ â Joe Bonamassa
âBlues & Ballads (A Folksinger’s Songbook: Volumes I & II)â â Luther Dickinson
âThe Soul of Jimmie Rodgersâ â Vasti Jackson
âPorcupine Meatâ â Bobby Rush
Best contemporary blues album
âThe Last Days of Oaklandâ â Fantastic Negrito
âLove Wins Againâ â Janiva Magness
âBloodlineâ â Kenny Neal
âGive It Back to Youâ â The Record Company
âEverybody Wants a Piece” â Joe Louis Walker
Best folk album
âSilver Skies Blueâ â Judy Collins & Ari Hest
âUpland Storiesâ â Robbie Fulks
âFactory Girlâ â Rhiannon Giddens
âWeighted Mindâ â Sierra Hull
âUndercurrentâ â Sarah Jarosz
Best regional roots music album
âBroken Promised Landâ â Barry Jean Ancelet & Sam Broussard
“It’s a Cree Thingâ â Northern Cree
âE Waleaâ â Kalani Pe’a
âGulfstreamâ â Roddie Romero and the Hub City All-Stars
âI Wanna Sing Right: Rediscovering Lomax In the Evangeline Countryâ â Â (Various Artists)
Best reggae album
âSly & Robbie Presents … Reggae For Herâ â Devin Di Dakta & J.L
âRose Petalsâ â J Boog
âZiggy Marleyâ â Ziggy Marley
âEverlastingâ â Raging Fyah
âFalling Into Place” â Rebelution
âSOJA: Live In Virginiaâ â SOJA
Best world music album
âDestiny” â Celtic Woman
âWalking In the Footsteps Of Our Fathersâ â Ladysmith Black Mambazo
âSing Me Homeâ â Yo-Yo Ma & the Silk Road Ensemble
âLand Of Goldâ â Anoushka Shankar
âDois Amigos, Um SĂ©culo De MĂșsica: Multishow Liveâ â Caetano Veloso & Gilberto Gil
Best children’s album
âExplorer Of the Worldâ â Frances England
âInfinity Plus Oneâ â Secret Agent 23 Skidoo
âNoveltiesâ â Recess Monkey
âPress Playâ â Brady Rymer and the Little Band That Could
âSaddle Upâ â The Okee Dokee Brothers
Best comedy album
â⊠America ⊠Great âŠâ â David Cross
âAmerican Mythâ â Margaret Cho
âBoyish Girl Interruptedâ â Tig Notaro
âLive at the Apolloâ â Amy Schumer
âTalking For Clappingâ â Patton Oswalt
Best musical theater album
“Bright Star”
“The Color Purpleâ
âFiddler On the Roofâ
âKinky Bootsâ
âWaitress”
Best compilation soundtrack for visual media
âAmy” (Various Artists)
âMiles Ahead” (Miles Davis & Various Artists)
âStraight Outta Comptonâ (Various Artists)
âSuicide Squadâ (Collector’s Edition) (Various Artists)
âVinyl: The Essentials Season 1″ (Various Artists)
Best score soundtrack for visual media
âBridge of Spiesâ â Thomas Newman, composer
âQuentin Tarantino’s the Hateful Eight” â Ennio Morricone, composer
âThe Revenant” â Alva Noto & Ryuichi Sakamoto, composers
âStar Wars: The Force Awakens” â John Williams, composer
âStranger Things Volume 1″ â Kyle Dixon & Michael Stein, composers
âStranger Things Volume 2â â Kyle Dixon & Michael Stein, composers
Best song written for visual media
âCan’t Stop the Feeling!” â Max Martin, Shellback & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake, Anna Kendrick, Gwen Stefani, James Corden, Zooey Deschanel, Walt Dohrn, Ron Funches, Caroline Hjelt, Aino Jawo, Christopher Mintz-Plasse & Kunal Nayyar)
“Heathens” â Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
âJust Like Fire” â Oscar Holter, Max Martin, P!nk & Shellback, songwriters (P!nk)
âPurple Lamborghini” â Shamann Cooke, Sonny Moore & William Roberts, songwriters (Skrillex & Rick Ross)
âTry Everything” â Mikkel S. Eriksen, Sia Furler & Tor Erik Hermansen, songwriters (Shakira)
âThe Veil” â Peter Gabriel, songwriter (Peter Gabriel)
Best instrumental composition
âBridge of Spies (End Title)” â Thomas Newman, composer
“The Expensive Train Set (An Epic Sarahnade For Double Big Band)” â Tim Davies, composer
“Flow” â Alan Ferber, composer
âL’Ultima Diligenza Di Red Rock”  Versione Integrale â Ennio Morricone, composer
âSpoken at Midnight” â Ted Nash, composer
Best arrangement, instrumental or a cappella
âAsk Me Nowâ â John Beasley, arranger
“Good Swing Wenceslas” â Sammy Nestico, arranger
“Linus & Lucy” â Christian Jacob, arranger
âLucy In the Sky With Diamonds” â John Daversa, arranger
“We Three Kingsâ â Ted Nash, arranger
âYou And I” â Jacob Collier, arrange
Best arrangement, instruments and vocals
âDo You Hear What I Hear?â â Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band Featuring Take 6)
âDo You Want To Know a Secretâ â John Daversa, arranger (John Daversa Featuring Renee Olstead)
âFlintstonesâ â Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)
âI’m a Fool to Want Youâ â Alan Broadbent, arranger (Kristin Chenoweth)
âSomewhere (Dirty Blvd)â (Extended Version) â Billy Childs & Larry Klein, arrangers (Lang Lang Featuring Lisa Fischer & Jeffrey Wright)
Best recording package
âAntiâ (Deluxe Edition) â Ciarra Pardo & Robyn Fenty, art directors (Rihanna)
âBlackstarâ â Jonathan Barnbrook, art director (David Bowie)
âHuman Performanceâ â Andrew Savage, art director (Parquet Courts)
âSunset Motelâ â Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
â22, A Millionâ â Eric Timothy Carlson, art director (Bon Iver)
Best boxed or special limited edition package
âEdith Piaf 1915-2015â â GĂ©rard Lo Monaco, art director (Edith Piaf)
â401 Daysâ â Jonathan Dagan & Mathias HĂžst Normark, art directors (J.Views)
âI Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware of Itâ (Box Set) â Samuel Burgess-Johnson & Matthew Healy, art directors (The 1975)
âPaper Wheelsâ (Deluxe Limited Edition) â Matt Taylor, art director (Trey Anastasio)
âTug of Warâ (Deluxe Edition) â Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)
Best album notes
âThe Complete Monument & Columbia Albums Collectionâ â Mikal Gilmore, album notes writer (Kris Kristofferson)
âThe Knoxville Sessions, 1929-1930: Knox County Stompâ â Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)
âOrk Records: New York, New Yorkâ â Rob Sevier & Ken Shipley, album notes writers (Various Artists)
âSissle and Blake Sing Shuffle Alongâ â Ken Bloom & Richard Carlin, album notes writers (Eubie Blake & Noble Sissle)
âWaxing the Gospel: Mass Evangelism & the Phonograph, 1890-1900â â Richard Martin, album notes writer (Various Artists)
Best historical album
âThe Cutting Edge 1965-1966: The Bootleg Series, Vol.12â (Collector’s Edition) (Bob Dylan)
âMusic Of Morocco From the Library of Congress: Recorded By Paul Bowles, 1959â (Various Artists)
âOrk Records: New York, New Yorkâ (Various Artists)
âVladimir Horowitz: The Unreleased Live Recordings 1966-1983â (Vladimir Horowitz)
âWaxing the Gospel: Mass Evangelism & the Phonograph, 1890-1900â (Various Artists)
Best engineered album, non-classical
âAre You Seriousâ â Tchad Blake & David Boucher, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Andrew Bird)
âBlackstarâ â David Bowie, Tom Elmhirst, Kevin Killen & Tony Visconti, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (David Bowie)
âDig In Deepâ â Ryan Freeland, engineer; Kim Rosen, mastering engineer (Bonnie Raitt)
âHit N Run Phase Twoâ â Booker T., Dylan Dresdow, Chris James, Prince & Justin Stanley, engineers; Dylan Dresdow, mastering engineer (Prince)
âUndercurrentâ â Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Sarah Jarosz)
Producer of the year, non-classical
Benny Blanco
Greg Kurstin
Max Martin
Nineteen85
Ricky Reed
Best remixed recording
âCali Coastâ (Psionics Remix) â Josh Williams, remixer (Soul Pacific)
âHeavy Star Movin’â (staRo Remix) â staRo, remixer (The Silver Lake Chorus)
âNineteen Hundred Eighty-Fiveâ (Timo Maas & James Teej Remix) â Timo Maas & James Teej, remixers (Paul McCartney & Wings)
âOnlyâ (Kaskade x Lipless Remix) â Ryan Raddon, remixer (Ry X)
âTearing Me Upâ (RAC Remix) â AndrĂ© Allen Anjos, remixer (Bob Moses)
âWide Openâ (Joe Goddard Remix) â Joe Goddard, remixer (The Chemical Brothers)
Best surround sound album
âDutilleux: Sur Le MĂȘme Accord; Les Citations; MystĂšre De L’instant & Timbres, Espace, Mouvementâ â Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, surround mix engineers; Dmitriy Lipay, surround mastering engineer; Dmitriy Lipay, surround producer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
âJohnson: Considering Matthew Shepardâ â Brad Michel, surround mix engineer; Brad Michel, surround mastering engineer; Robina G. Young, surround producer (Craig Hella Johnson & Conspirare)
âMaja S.K. Ratkje: And Sing …â â Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Maja S.K. Ratkje, Cikada & Oslo Sinfonietta)
âPrimus & the Chocolate Factoryâ (5.1 Surround Sound Edition) â Les Claypool, surround mix engineer; Stephen Marcussen, surround mastering engineer; Les Claypool, surround producer (Primus)
âReflectionsâ â Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ăyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene)
Best engineered album, classical
âCorigliano: The Ghosts of Versaillesâ â Mark Donahue & Fred Vogler, engineers (James Conlon, Guanqun Yu, Joshua Guerrero, Patricia Racette, Christopher Maltman, Lucy Schaufer, Lucas Meachem, LA Opera Chorus & Orchestra)
âDutilleux: Sur Le MĂȘme Accord; Les Citations; MystĂšre De L’Instant & Timbres, Espace, Mouvementâ â Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
âReflectionsâ â Morten Lindberg, engineer (Ăyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene)
âShadow of Siriusâ â Silas Brown & David Frost, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Jerry F. Junkin & the University Of Texas Wind Ensemble)
âShostakovich: Under Stalin’s Shadow  Symphonies Nos. 5, 8 & 9â â Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)
Producer of the year, classical
Blanton Alspaugh
David Frost
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Judith Sherman
Robina G. Young
Best orchestral performance
âBates: Works for Orchestraâ â Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
âIbert: Orchestral Worksâ â Neeme JĂ€rvi, conductor (Orchestre De La Suisse Romande)
âProkofiev: Symphony No. 5 In B-Flat Major, Op. 100â â Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)
âRouse: Odna Zhizn; Symphonies 3 & 4; Prospero’s Roomsâ â Alan Gilbert, conductor (New York Philharmonic)
âShostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphonies Nos. 5, 8 & 9â â Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)
Best opera recording
âCorigliano: The Ghosts of Versaillesâ â James Conlon, conductor; Joshua Guerrero, Christopher Maltman, Lucas Meachem, Patricia Racette, Lucy Schaufer & Guanqun Yu; Blanton Alspaugh, producer (LA Opera Orchestra; LA Opera Chorus)
âHandel: Giulio Cesareâ â Giovanni Antonini, conductor; Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky, Andreas Scholl & Anne-Sofie von Otter; Samuel Theis, producer (Il Giardino Armonico)
âHigdon: Cold Mountainâ â Miguel Harth-Bedoya, conductor; Emily Fons, Nathan Gunn, Isabel Leonard & Jay Hunter Morris; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra; Santa Fe Opera Apprentice Program for Singers)
âMozart: Le Nozze Di Figaroâ â Yannick NĂ©zet-SĂ©guin, conductor; Thomas Hampson, Christiane Karg, Luca Pisaroni & Sonya Yoncheva; Daniel Zalay, producer (Chamber Orchestra of Europe; Vocalensemble Rastatt)
âSzymanowski: KrĂłl Rogerâ â Antonio Pappano, conductor; Georgia Jarman, Mariusz KwiecieĆ & Saimir Pirgu; Jonathan Allen, producer (Orchestra of the Royal Opera House; Royal Opera Chorus)
Best choral performance
âHimmelrandâ â Elisabeth Holte, conductor (Marianne Reidarsdatter Eriksen, Ragnfrid Lie & Matilda Sterby; Inger-Lise Ulsrud; Uranienborg Vokalensemble)
âJanĂĄÄek: Glagolitic Massâ â Edward Gardner, conductor; HĂ„kon Matti Skrede, chorus master (Susan Bickley, GĂĄbor Bretz, Sara Jakubiak & Stuart Skelton; Thomas Trotter; Bergen Philharmonic Orchestra; Bergen Cathedral Choir, Bergen Philharmonic Choir, Choir of Collegium Musicum & Edvard Grieg Kor)
âLloyd: Bonhoefferâ â Donald Nally, conductor (Malavika Godbole, John Grecia, Rebecca Harris & Thomas Mesa; the Crossing)
âPenderecki Conducts Penderecki, Volume 1â â Krzysztof Penderecki, conductor; Henryk Wojnarowski, choir director (Nikolay Didenko, Agnieszka Rehlis & Johanna Rusanen; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)
âSteinberg: Passion Weekâ â Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
Best chamber music/small ensemble performance
âFitelberg: Chamber Worksâ â ARC Ensemble
âReflectionsâ â Ăyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene
âSerious Businessâ â Spektral Quartet
âSteve Reichâ â Third Coast Percussion
âTrios From Our Homelandsâ â Lincoln Trio
Best classical instrumental solo
âAdams, J.: Scheherazade.2â â Leila Josefowicz; David Robertson, conductor (Chester Englander; St. Louis Symphony)
âDaugherty: Tales of Hemingwayâ â Zuill Bailey; Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony)
âDvoĆĂĄk: Violin Concerto & Romance; Suk: Fantasyâ â Christian Tetzlaff; John StorgĂ„rds, conductor (Helsinki Philharmonic Orchestra)
âMozart: Keyboard Music, Vols. 8 & 9â – Kristian Bezuidenhout
â1930’s Violin Concertos, Vol. 2â – Gil Shaham; StĂ©phane DenĂšve, conductor (The Knights & Stuttgart Radio Symphony Orchestra)
Best classical solo vocal album
âMonteverdiâ â Magdalena KoĆŸenĂĄ; Andrea Marcon, conductor (David Feldman, Michael Feyfar, Jakob Pilgram & Luca Tittoto; La Cetra Barockorchester Basel)
âMozart: The Weber Sistersâ â Sabine Devieilhe; RaphaĂ«l Pichon, conductor (Pygmalion)
âSchumann & Bergâ â Dorothea Röschmann; Mitsuko Uchida, accompanist
âShakespeare Songsâ â Ian Bostridge; Antonio Pappano, accompanist (Michael Collins, Elizabeth Kenny, Lawrence Power & Adam Walker)
âVerismoâ â Anna Netrebko; Antonio Pappano, conductor (Yusif Eyvazov; Coro Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia)
Best classical compendium
âDaugherty: Tales of Hemingway; American Gothic; Once Upon A Castleâ â Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
âGesualdoâ â TĂ”nu Kaljuste, conductor; Manfred Eicher, producer
âVaughan Williams: Discoveriesâ â Martyn Brabbins, conductor; Andrew Walton, producer
âWolfgang: Passing Throughâ â Judith Farmer & Gernot Wolfgang, producers; (Various Artists)
âZappa: 200 Motels – The Suitesâ â Esa-Pekka Salonen, conductor; Frank Filipetti & Gail Zappa, producers
Best contemporary classical composition
âBates: Anthology of Fantastic Zoologyâ â Mason Bates, composer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
âDaugherty: Tales of Hemingwayâ â Michael Daugherty, composer (Zuill Bailey, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
âHigdon: Cold Mountainâ â Jennifer Higdon, composer; Gene Scheer, librettist (Miguel Harth-Bedoya, Jay Hunter Morris, Emily Fons, Isabel Leonard, Nathan Gunn & the Santa Fe Opera)
âTheofanidis: Bassoon Concertoâ â Christopher Theofanidis, composer (Martin Kuuskmann, Barry Jekowsky & Northwest Sinfonia)
âWinger: Conversations With Nijinskyâ â C. F. Kip Winger, composer (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)
Best music video
âFormationâ â (BeyoncĂ©) Melina Matsoukas, video director; Nathan Scherrer, video producer
âRiverâ â (Leon Bridges) Miles Jay, video director; Dennis Beier, Allison Kunzman & Saul Levitz, video producers
âUp & Upâ â (Coldplay) Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Juliette Larthe & Natan Schottenfels, video producers
âGoshâ â (Jamie XX) Romain Gavras, video director; Iconoclast, video producers
âUpside Down & Inside Outâ â (OK Go) Damian Kulash Jr. & Trish Sie, video directors; Melissa Murphy & John O’Grady, video producers
Best music film
âI’ll Sleep When I’m Dead: Steve Aokiâ â Justin Krook, video director; Brent Almond, Matt Colon, David Gelb, Ryan Kavanaugh, Happy Walters & Matthew Weaver, video producers
âThe Beatles: Eight Days a Week the Touring Yearsâ â  Ron Howard, video director; Brian Grazer, Ron Howard, Scott Pascucci & Nigel Sinclair, video producers
âLemonadeâ â BeyoncĂ© Knowles Carter & Kahlil Joseph, video directors; BeyoncĂ© Knowles Carter, video producer
âThe Music of Strangersâ â Yo-Yo Ma & the Silk Road Ensemble Morgan Neville, video director; Caitrin Rogers, video producer
âAmerican Saturday Night: Live From the Grand Ole Opryâ â George J. Flanigen IV, video director; John Burke & Lindsey Clark, video producers